Sophia's cover photo
Sophia's photo

Sophia P.

5(27)
USD $22/hr
Save

Learn English online with a native New Yorker and certified TEFL/TESOL teacher as a second language teacher

4 hours

$120
5 Lessons

5 Lessons, 50-minutes minutes per lesson

Buy 4 hours

Tutor Information

About

My teaching methodology is simple: Always teach with patience, practice, and positivity! Students have a chance to practice speaking, reading, writing, and listening skills in every lesson, with classes focused on structure, detail, engagement, and fun! Talking to students about their reasons for wanting to learn English is always my first step so I can understand your goals. Lessons are personalized to achieve your goals and improve your English by building confidence and working on activities specific to your needs. We will work together to build your vocabulary, work on pronunciation, and to make sure that classes evolve as you evolve!

Location

Paris, Île-de-France, France

Language

English, French

Timezone

Europe/Brussels

Levels

Middle School
High School
College/University
Professional

Education

Bridge Education Group

2020 - 2020
180 hours TEFL/TESOL Certificate, 180 hours TEFL/TESOL Certificate

Sorbonne University Pairs IV

2009 - 2011
Cours de Civilisation Française, Cours de Civilisation Française

New York City College of Technology, CUNY - New York

2004 - 2007
Bachelor of Technology, Graphic Arts

Work Experience

Engoo

August 2021 - October 2022
Online English Teacher

Cambly

June 2020 - May 2022
Online ESL Tutor

Reviews

Encouragement and the Perfect Challenge

She is a very good teacher. She listens carefully to what you say and corrects any mistakes in your expression or pronunciation. She also finds articles that match your ability. When I asked her if I should change the article next time because it was difficult, she encouraged me to challenge myself because it was just the right difficulty level. I would like to take this class again.
By: Leah

Öğrenci Odaklı Yöntem ve Gelişim

Sophia'nın, öğrencinin farklı konularda kendini ifade etmesini sağlayan, kelime dağarcığı ve cümle kurma becerisi kazanmasını sağlayan bir yöntemi var. Seviyenizi değerlendirerek başlıyor ve ardından çalışılacak konuları belirliyor. Ben tavsiye ediyorum!
By: Melek

Sabır, Nezaket ve İlerleme

Teacher Sophia çok sabırlı ve nazik bir öğretmen. İngilizce dilbilgisini, telaffuzunu ve günlük kullanımını çok iyi açıklıyor. Özgüvenimi arttırdı ve İngilizcesini geliştirmek isteyen herkese tavsiye ediyorum.
By: Semiha

Pratik ve Etkileşimli Yaklaşım

Sophia ile birkaç ders aldım ve şu ana kadar çok memnunum. Dersleri benim için fazla akademik bir yaklaşım olan dilbilgisine odaklanmak yerine uygulamaya odaklanıyor. Haliyle dersleri daha etkileşimli ve her zaman ilgi çekici. Gerçek bir Brooklynli ile konuşma becerilerimi ve anlayışımı geliştirebildiğim için mutluyum. Yani dedikleri gibi "sor far so good".
By: Ayşe

Özel İhtiyaçlara Mükemmel Uyarlama

Sophia mükemmel bir İngilizce öğretmeni. Bir sınava hazırlanmak için özel isteklerim vardı ve derslerini bana göre mükemmel bir şekilde uyarladı. Çok çeşitli ve etkileşimli çalışma biçimlerini mükemmel bir şekilde uyguluyor. Sophia beni çok çabuk rahatlattı, çok eğitici, sabırlı ve özgüvenini geri kazandırıyor. Dersleri çok ciddi hazırlanmış, her zaman uygun ve keyifli. Özellikle Sophia'yı tavsiye ederim.
By: EDA
123...6